Wellington Phoenix FC

Wellington Phoenix FC on jalkapallo franchising sijaitsee kaupungin Wellington, pääkaupunki Uuden-Seelannin. Osallistuu-liigan Australian sen perustamisesta lähtien vuonna 2007 vaihtamisen jälkeen Uuden-Seelannin Knights, joka siihen saakka oli ollut vain seuran pelata Uuden-Seelannin ensimmäinen australialainen jako.

Se on ainoa seura maailmassa, joka integroi liiga, joka ei ole liitto, johon yhdistys maansa kuuluu. Uusi-Seelanti Jalkapallo kuuluu Elinkeinoelämän Oseania, kun taas liitto Australia on jäsen, vuodesta 2006, Aasian Elinkeinoelämän. Huolimatta ottaa oma liiga, ASB Valioliiga puoliksi ja tämä on ainoa mahdollisuus saada täysin ammattitaitoinen Uuden-Seelannin tarjoaa Australia.

Hän on pätevä kolme kertaa pudotuspeleissä. Vuonna 2009-10 kaudella hän pääsi alustavaan lopullinen, hänen paras tulos finaaliin, jossa hän hävisi Sydney; kun taas vuonna 2011 hän hävisi Adelaide United ensimmäisellä kierroksella ja-liigan 2011-12 hävisi Perth Glory toisessa vaiheessa. Sen sijaan, Nix on miehitetty viimeiseksi runkosarjassa kahdesti, vuosina 2007-08 ja 2012-13.

Historia

Tausta

Vuonna 1999 Aucklandissa Jalkapallo Kingz, vastikään perustettu, kirjataan National Soccer League, joka oli sitten ensimmäinen jako Australia. Se oli ensimmäinen ammatillinen jalkapallojoukkue Uuden-Seelannin kuin osallistuvien seurojen liigassa Seelannissa olivat amatöörejä.

Perustamalla-liigan vuonna 2005, valettu tuli franchising, kuten kaikki joukkueet, ja sai nimekseen Uusi-Seelanti Knights. Edellisen kauden Auckland NSL joukkue miehitetty pohjaan sijoitukset ja ensimmäinen kausi uuden mestaruuden viimeiseksi vain yksi voitto ja kolme tasapeliä 21 pelejä. Siksi jalkapalloliitto Australia peruuttaa toimiluvan vain Uuden-Seelannin joukkue, mutta antoi väliaikainen kiintiö 2006-07 turnauksen kunnes korvaava muodostettiin.

Säätiö

Vaikka FFA halusi siirtää lisenssin Uusi-Seelanti Jalkapallo, Tropical Jalkapallo Australia, yksi aluejärjestöjen jotka muodostavat Australian liiton, hän ilmaisi kiinnostuksensa vapautunut paikka ehdottaa uutta franchising sijaitsee Townsville. Lopuksi jalkapalloliitto Australia vahvisti 19. maaliskuuta 2007 franchising sijaitsee kaupungissa Wellington.

Mutta alusta Aasian valtioliitto ilmaisivat hylkäämisen siihen, että klubi Uudessa-Seelannissa, jäsen OFC, pelasi Australian liigassa, vuodesta 2006 liitteenä AFC. Hän jopa uhkasi, että kaikki yksiköt sijaitsevat Australian alueella vuonna 2011, kun toimiluvan voimassaolo päättyi Phoenix, tai valettu-liigan voisivat saada Aasian Mestarien liigan. Silti Joseph Blatter, presidentti FIFA, sanoi Manner liitto ei voinut puuttua asian klubi, joka pelaa liigassa toisen yhdistyksen, mutta se oli ongelma toimeenpanevan komitean FIFA ja Wellington Phoenix Hänellä oli "siunaus" kaikkein jalkapalloilun elin. Vaikka kaikki Australian seurat voivat kilpailla Aasian Manner turnaus, Nix eivät ole oikeutettuja mestaruuden ja valtamerien pari.

Debut ja pettymys-liigan

Ricki Herbert, Uusi-Seelanti valmentaja viime Knights ja sitten myös kansallinen valmentaja Uuden-Seelannin, nimitettiin valmentajana seuran ensimmäisen kauden 2007-08. Jossa joukkue, joka sisälsi paljon australialaiset ja neljä Brasilian pelaajat, Wellington Phoenix pelasi ensimmäisen virallisen ottelun 26 elokuu 2007 vastaan ​​Melbourne Victory klo Westpac Stadium Wellington ennen 14421 katsojaa. Osapuoli voittaa Victory alkoi 2-0 mutta Nix sopisi hänelle tavoitteet Daniel ja Smeltz. Ensimmäinen voitto tuli seuran ennen Sydneyn päivätty 4, kun ensimmäinen kotijoukkueen voittoon vain päivä 6 kun riidellään Perth Glory 4-1 maalintekijöinä Aloisi, Smeltz, Coveny ja Lochhead. Mutta he jatkoivat että peli neljä peräkkäistä tappioita ja Uuden-Seelannin ja heitettiin toiseksi viimeisessä asennossa. Koko kauden Phoenix voinut saada kaksi peräkkäistä voittoa ja sijoittui viimeiseksi 20 pistettä, saman verran kuin Perth Glory, joka oli parempi maaliero.

Uusi-Seelanti ja lisää läsnäoloaan työvoiman ja joidenkin sopimusten Andrew Durante, mestari 2007-08-liigan kanssa Newcastle United Jets, Troy Hearfield, kansainvälinen Sub-20 ja U-23 Australian ja Leo Bertos, valettu wellingtoniano paransivat esityksiä, mutta ei riittänyt pudotuspelien 2008-09 painos Australian mestaruuden. Hän ei voinut saada voittaa mutta toistaiseksi 6, jossa hän hakkasi Sydney ja sen jälkeen kolmen pelin voittoputki kärsi 6-1 tappion käsissä Adelaide United viikolla 14, joka onnistui olla kakkonen kilpailun . Klubi oli lievää elpymistä, mutta jäi pudotuspelien saatuaan kahden olevia neljännen, Central Coast Mariners, ja sijoittui kuudenneksi. Shane Smeltz tullut maalintekijä 12 maalia.

Ensimmäinen pätevyys pudotuspeleissä

Liigan 2009-10, vaikka Vaughan Coveny, Shane Smeltz ja Glen Moss, muun muassa lähti tiimistä, Wellington Phoenix palkkasi Paul Ifill, mistä Crystal Palace; Chris Greenacre, Adrian Caceres ja suuren lupauksen Marco Rojas. Mutta päästyään viidennen kierroksen vain neljä pistettä, valettu piirsi sarjan kuusi peräkkäistä tasapeliä ja kahdeksan kymmenestä joukkuetta oli sijoitukset. Sen jälkeen, tuolloin 11 Nix voittaa 6-0 Gold Coast United ja sieltä lisätään tarpeeksi pisteitä saada pudotuspeleihin ensimmäistä kertaa historiansa aikana. Wellington sijoittui neljänneksi 40 pistettä 27 peleissä. Ensimmäisellä kierroksella hän voittaa Perth Glory 4-2 seuraamuksista jälkeen 1-1 piirtää sääntelyn kertaa vähemmän semifinaali voitti Newcastle United Jets jatkoajalla 4-2 Loppuun hävittyään Sydney pisteet 4-2, joka onnistui finaaliin ja voittaa seuraamuksista.

Leveämpi edellisen turnauksen joukkue hän jäi, lähtö Jon McKain ja Kosta Barbarouses olivat tärkeitä seuran 2010-11 aseellisen turnauksen uhreja. Wellington Phoenix alkoi liiga 3-3 tasapeliin vastaan ​​Gold Coast United, ja koko aikana turnauksen pysyi poikkeamia, jotka johtivat suurimpaan pistettä-pisteytys 4-0 Newcastle United Jets ja Perth Glory päivämäärät 21 ja 25 vastaavasti, ja 3-0 tappiot käsissä Adelaide United ja Brisbane Roar 4-1 päivän 11 ​​ja 12. Silti Nix korjattu 41 pistettä 30 peliä ja pudotuspeleissä, mutta ensimmäisellä kierroksella se hävisi 1-0 Adelaide ja poistettiin heidän otsikko toiveita.

Vuonna viides kausi Phoenix, suuri siirrosta, joka kattaa Marco Rojas, joka jätti seuran liittyä Melbourne Victory. Valettu oli vaikea alku, tähän mennessä vain seitsemän oli lisätty kuusi pistettä ja miehitti toiseksi viimeinen asema. Sieltä hän alkoi herätti ajaa neljä peräkkäistä voittoa välillä päivää 17 ja 20 Gold Coast United Newcastle United Jets Melbourne Heart ja Adelaide United, joka johti Phoenix miehittää toiseksi, jos vain sijoitettiin seitsemän pistettä viimeisten seitsemän kertaa ja sijoittui neljänneksi 40 yksikköä 27 pelejä, sijoitus kolmas suoraan pudotuspeleihin. Ensimmäisellä kierroksella hän voitti 3-2 maalintekijöinä Sydney Brown, Sigmund ja Ifill, kun taas toisessa vaiheessa Perth Glory hävisi ylitöitä, missä Glory maalin joka jätti heidät ylös tulostaulu 3-2.

Lopuksi, Herbert ja saapuminen eroaminen Merrick

Vuodeksi 2012-13 korkeimman kilpailu Australian ja Uuden-Seelannin, wellingtoniana franchising liittyi sen riveissä kolme pelaajaa Kaikki valkoiset, Jeremy Brockie, Glen Moss ja Michael Boxall; ja Belgian Stein Huysegems päähankintasopimuksia mutta kärsi tappion Tim Brown, joka päätti jäädä eläkkeelle. Alusta mestaruus, Phoenix säännöllisesti ja koskaan löytänyt vuoden 2013 alussa, klubi järjestetään yhdeksättä asemassa 15 pelejä pelataan, varaamiseen 7 tappioita. Tuolloin hän pääsi 16 viime myöhemmässä päivänä hän hävisi 7-1 Sydney ja 20 menetti 5-0 kanssa Central Coast Mariners. Joukkueen suorituskyky ei parantunut, ja viisi peliä jäljellä, Ricki Herbert erosi valmentaja ja tilapäisesti seurasi hänen avustajansa, Chris Greenacre, joka ei voinut pelastaa Uuden-Seelannin valettu viimeiseksi sijoitukset toisen kertaa historiansa.

Ennen alkua-liigan 2013-14, korvaa Herbert saapui Skotlannin Ernie Merrick, menestyksekkäin valmentaja historiassa-liigan. Saapumista valmentaja viisi pelaajaa lopetettiin sopimuksensa, kun taas Kenny Cunningham ja Carlos Hernandez Costa Ricans, jotka olivat aiemmin järjestetty Nix hänen saapuessaan helmikuun puolivälissä 2013 olivat tärkeimmät sopimukset. Myös he liittyivät useita nuorten joukkue, kuten Luke Adams, kapteeni Junior Kaikki valkoiset, ja Reece Caira, international U-20 Australia erottunut.

Nix ei voittaa, mutta tähän mennessä 11 ja sieltä he onnistuivat kolme peräkkäistä voittoa, jossa Stein Huysegems korostettiin. Alkuvuodesta 2014, jossa vahinkoa Paul Ifill, Merrick päätti palkata Fidžin Roy Krishna. Päivänä klubi saavutti 18 täyttäviä paikkoja pudotuspeleissä, mutta useat vammat alkajaisiksi laukaisi sarjan ukkosen tappiot palasi Phoenix yhdeksäs saattamista, viimeistely kausi.

Se pysyi perustan 2014-15 kauden. He saapuivat neljä vahvistuksia ja lähtivät joukkueesta vain neljä pelaajaa. Ensimmäisessä ottelussa, Nix laski 1-0 Adelaide Unitedin FFA Cup eli ensimmäinen kuppi ottelun Phoenix.

Kun-liigan tuli mennessä 14 ja oli lomautuksen takia juhla 2015 AFC Aasian Cup Australiassa, Phoenix oli toinen 28 pistettä. Niistä näkyvin pelaajat hieno suorituskykyä klubi oli neljä vahvistuksia, Roly Bonevacia, Alex Gorrin, Michael McGlinchey ja erityisesti Nathan Burns, joka kanssa 10 maalia on ensimmäinen pisteytys kaavioita, ansaita hänelle puhelun Aasian turnaukseen Australian joukkue.

Yhtenäinen

Aluksi joukkue yhtenäinen confeccionaba Yhdysvaltain brändi Reebok. Phoenix ensimmäinen tee oli musta keltainen ylin kolmannes, mutta tällä grafiikalla käytettiin vain offseason, 2007. ensimmäinen kausi, seura alkoi pukeutua musta muotoilu valkoinen ja keltainen yksityiskohtia. Vuonna 2009 nykyinen musta malli, ja keltainen pystyraitoja hankittiin. Adidas allekirjoitti sopimuksen vuonna 2011 ja siitä lähtien on vastaava yritys tuottaa T-paidat Wellington Phoenix.

Sen perustamisesta lähtien, pääsponsori oli japanilainen Sony; vaikka yhtiö vähentää osuuttaan-liigan vuonna 2013 ja siten lopetti sopimuksen Nix. Hänen tilalleen hän ilmestyi Kiinan matkapuhelinyhtiö Huawei.

Vaatteet ja sponsori

Stadion

Kotelo käyttää Phoenix pelata kotona on Wellington Regional Stadium, Westpac Stadium vaati julkisuutta syistä ja Cake Tin faneille yleensäkin. Kaupungin Wellington keskustassa, se mahtuu 34500 katsojaa.

Se on rakennettu vuonna 1999, se avattiin 3. tammikuuta 2000, ja on myös koti wellingtonianos Super Rugby joukkuetta, ITM Cup ja Australian Football League. Järjestetään myös kokouksia Uuden-Seelannin kansallinen rugby ja kriketti.

Koska stadionin keskimääräinen osallistumisprosentti leijui välillä 7000 ja 8000 ihmistä, Westpac ollut enää taloudellisesti kannattavaa Wellington, joten alkuvuodesta 2014 hallituksen ja hallituksen Lower Hutt alkoivat keskustella rakentamisen stadionin kapasiteetti on 12 000 paikkaa sijaitsee esikaupunkialueella Petone avattaisiin vain-liigan 2016-17. Hanke maksaa välillä 44 ja 48 miljoonaa Uuden-Seelannin dollaria.

Club soittaa myös joitakin pelejä sijaitsevat muissa kaupungeissa, kuten Eden Park Aucklandissa, AMI Stadium Christchurch, McLean Park Napier ja Dunedin Forsyth Barr muun stadionit.

Harraste

Wellington Phoenix harrastus tunnetaan keltakuume. Sen nimi perustuu Englanti muodossa keltakuume ja muodostettiin 20. maaliskuuta 2007 yhden päivän kuluttua perustamisen Nix Mike Greene. Siitä lähtien he ovat avanneet foorumi, jossa keskustellaan kaikista asioista, jotka liittyvät Uuden-Seelannin jalkapallo ja verkkolehti, In the Zone, pidetään tärkein maa alalla jalkapallo. Ne myös järjestävät tapahtumia läsnäolosta Australian ja Uuden-Seelannin Freestyle jalkapallon EM-kisat, turnaus versio jalkapallosta, jossa tavoitteena ei ole maaleja mutta antaa näyttely pallo taidot.

Klubi ei koskaan onnistunut herättää kiinnostusta useimmat julkisen wellingtoniano ja yleensä keskiarvojen välillä 7000 ja 8000 katsojaa per kausi, joka on yksi alhaisimmista numerot-liigan.

Tiedot klubin

  • Seasons-liigan 7
  • Historiallista asemaa: 8.
  • Parempaan asemaan runkosarjassa: 4th
  • Huonompi asema runkosarjassa: 10th
  • Paremmat loppuvaiheessa: Alustava Final
  • Suurempi teki tavoitteet: 6-0 vs. Gold Coast United
  • Suur teki tavoitteet asennettu: 7-1 vs. Sydney FC

Maalintekijät

Lisää ottelut

Pelaajat

Koska ainoa ammatillinen klubi Uudessa-Seelannissa, Wellington Phoenix yleensä pelata paljon pelaajia, jotka yleensä muodostavat kehottaa Kaikki valkoiset, ja alemmissa luokissa U-23, U-20 ja U-17. Esimerkkejä näistä ovat: Kosta Barbarouses, Leo Bertos, Jeremy Brockie, Tim Brown, Vaughan Coveny, Andrew Durante, Simon Elliott, Louis Fenton, Tony Lochhead, Glen Moss, David Mulligan, Mark Paston, Marco Rojas, Ben Sigmund ja Shane Smeltz, mm.

Seuran historiassa myös läpäissyt pelaajia, jotka edustivat muissa maissa, kuten Paavali Ifill, kansainvälinen Barbados välillä 2004 ja 2008, Kenny Cunningham, joka oli osa onnistunutta 2014 World Cup karsinnat prosessi Costa Rica, Manny Muscat, joka Se edustaa Malta, Stein Huysegems, joka on pelannut 16 peliä Belgian välillä 2004 ja 2009, sekä muiden kansainvälisten toimijoiden, jotka ovat muiden maiden kanssa Oseanian. Tällainen on kyseessä Salomon Islander Benjamin Totori ja Fidzi Roy Krishna.

Louhos

Vaikka Phoenix on Team Wellington ASB Valioliigassa osallistuja syöttösoluina klubi, koska tämä antaa pelaajille tarvittaessa, politiikka Nix luotu vuoden 2012 puolivälissä koulu huippuosaamisen. Se koostui määrä pelaajia, enintään 20 vuotta, joka työskenteli muiden seurojen, mutta voidaan pyytää pelata peliä, kun Wellington vaatii. Pelaajat saivat erityiskoulutusta, ja huomiota sopeutua ammattilaisjalkapalloiluun. Kuitenkin ajatus ei kestänyt ja koulun liuotettiin 2013. Sen tilalle luotiin Phoenix Academy, joka toimii järjestelmän alemman divisioonan seuran.

Vuonna 2014 hallitus nosti pyynnön Uuden-Seelannin Football tulla haara Uuden-Seelannin liiga. Hänet hyväksyttiin ja Wellington Phoenix Varaukset tuli yhdeksäs ASB Valioliiga kerho 2014/15 kausi.

Palkinnot

Sapluuna

Korkea 2014-15

Matala 2014-15

Valmentajat

Päävalmentaja klubin historiassa oli Ricki Herbert. Uusi-Seelanti otti joukkue vuonna 2007 sen jälkeen, kun väliaikainen uusiseelantilaisen Knights ja päteviä joukkue pudotuspeleissä kolme kertaa, mutta myös johti hänet tekemään viimeinen paikka kahdesti. Mutta kun hän oli vastuussa Nix, Herbert oli myös päävalmentaja Uuden-Seelannin joukkue kuin klubi oli 10. kymmenen joukkuetta sijoitukset varten-liigan 2012-13, vasen Phoenix 26 helmikuu 2013 väittäen hän halusi keskittyä Kaikki valkoiset päin playoff vastaan ​​Meksiko paikka World Cup 2014 Hän seurasi väliaikaisesti hänen avustajansa, Chris Greenacre, joka meni Wellington viiden viime pelejä kausi.

Sillä 2013-14 painos Australasian liigan hallitus palkkasi Skotlannin Ernie Merrick, joka oli voittanut-liigan kahdesti edessä Melbourne Victory.

  0   0
Edellinen artikkeli Hugh McCracken
Seuraava artikkeli Kirppu

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha