Restos du Coeur

Restos du Cœur on voittoa tavoittelematon organisaatio, joka koostuu Ranskan kansallisen liiton ja 113 osastojen yhdistykset. Hänen tavoitteena on jakaa ilmaista ruokaa köyhille.

Lähde

Koomikko ja näyttelijä Michel Colucci, alias Coluche, esitti ajatuksen alkuvuodesta 1985. Ensimmäinen ravintola avattiin 21. joulukuuta, ja kerrotaan koko maassa. Tavoitteena perustajista oli tarjota 200000 ateriaa päivässä.

8500000 ateriaa jaettiin että ensimmäisenä talvena. Aloite on taloudellisesti ylläpitää oikeuksia laulu koostuu Jean-Jacques Goldman, ja sai televisiolähetys sai monta miljoonaa frangia lahjoituksia.

Helmikuussa 1986 Coluche paljastaa tutkimus Euroopan parlamentille, joka sanoo, että se maksaa enemmän varastoida ylijäämä ruokaa jaetaan ilmaiseksi köyhille. Siksi se tekee pyyntöä ylijäämävarastoja vapautetaan, saada vuonna 1987 avata neljä organisaatiota: Secours Populaire, Punainen Risti, ruoka pankit ja Restos du Cœur.

Suorituskyky

Rakenne ja organisaatio

Restos du Cœur koostuvat kansallisen liiton ja 119 osastojen yhdistykset.

Kansallinen yhdistys

Kansallinen yhdistys perusti Coluche vuonna 1986, nimeltään "Les Restos du Cœur-Relais du Cœur" on voittoa tavoittelematon yhdistys, tunnustettu yleishyödylliseksi, se pyrkii auttamaan kaikkein heikoimmassa asemassa ja osallistumaan sosiaalisen syrjäytymisen torjuntaan.

Yhdistys on perustaja "komitean eettisten sääntöjen sosiaalisten ja humanitaaristen järjestöjen", ryhmittelyä muodostamia tarkistaa omien taloudellisten transpariencia. Tämä komitea on omistajan nimi ja logo "Ravintolat du Coeur".

Joka vuosi, yleiskokous valitsee hallitus, joka valitsee keskuudestaan ​​puheenjohtajan ja hallituksen. He toteuttaa politiikkaa määritelty hallituksen kokous joka viikko. Kansallinen yhdistys pyrkii:

 • Keskittää hankinta ja tarjonnan osastojen ruokaa.
 • Kannustaminen osastojen harjoittaa avustaa integroida niiden edunsaajien ja kuljettaa, tätä tarkoitusta varten, tekninen tuki ja taloudellisen tuen tarpeen.
 • Varmista koulutus vapaaehtoisia.
 • Ohjaus ja vahvistaa tilit osastojen yhdistysten, sujuvan toiminnan ja sääntöjen noudattamista.
 • Varmista yleiseen viestintään ravintoloiden.

Osastojen yhdistykset

119 osasto- yhdistykset jaetaan 96 osastojen. Laillisesti itsenäinen, ne toimivat samalla periaatteella kuin kansallisten, yleisten kokoonpanot, hallituksen kokoukset, kokouksia ... ja liittyvät sen sovitteluratkaisun.

Koko Ranskan, annetaan osastojen yhdistykset, kannustaa ja koordinoida toimia kentällä, jossa 63000 vapaaehtoisten joissakin 2040 vastaanottavan keskuksissa on edelleen noin 863000 edunsaajien päivässä. Ne ovat vastuussa kaikista elintarvikeavun, auttaa isäntä työpajoja, kulttuuritoimintaa, asuinpaikkoja ...

Kaikki nämä toimet auttavat lisäys, edistää tehdä, niille, jotka kutsutaan edunsaajille, ihmiset samat edut, oikeudet ja velvollisuudet kuin muut.

Vaikka elintarvikeapua on kaikkein "näkyvä" Remnants toiminta ei riitä nostamaan avustusten saajia sosiaalisen syrjäytymisen. Itse asiassa tuen lisäys pidetään nyt etusijalla.

Säädös "Les Restos Demain", joka kokoontui 1998-1999 yli 13.000 edunsaajille ja vapaaehtoistyöntekijöiden necesidade vahvistanut tätä kehitystä ja vahvistetaan tahtoa mennä pidemmälle vapaaehtoiseen yhteistyöhön edunsaajille.

Rahoituksen avoimuutta

Restos du Cœur ovat varovaisen kanssa asianmukaisen käytön varoja avunantajien ja julkiseen ryhmään. Kuten rahoitetaan näiden rahastojen ja kannustetaan vapaaehtoisvoimin, se on alhainen yleiskustannukset ja tarpeettomia kustannuksia eliminoidaan. Proseduurikutsu varoitus tarjouksia voidaan saada parhaaseen hintaan; yli 90% varoista on omistettu yksi toimia.

Lain edellyttämällä tavalla, tilit yhdistyksen tarkistetaan tilintarkastaja. Yksittäisiä vikoja on havaittu joillakin paikallisilla ryhmät ovat rangaista tai lähetetään tuomioistuimeen.

Äänesti vuonna 1988, laki Coluche innovoi huomasi, tavallisille ihmisille tehdä pieniä lahjoituksia, hyötyvät veroetuja aiemmin varattu iso rahoittajien. Uusin versio mahdollistaa luovuttajien Restos du Cœur hyötyä 75% vero lahjoituksen, joka menee jopa 470 euroa. Kun tämä luku, ja enintään 20% bruttotuloista, vähennys on 66%. Jokainen lahjoittaja saa:

 • Verokuitti, jonka käänteinen kantaa tase hyväksynyt vero tilintarkastaja.
 • Huomioon ja yksityiskohtaisesti varojen käytöstä he saavat edelleen.

Les Ravintolat du Cœur yhdistys - Relais du Cœur kuuluu Charity komitean, jonka tarkoituksena on edistää luottamusta lahjoituksia, ja varmentaa avoimuutta hyväntekeväisyystoiminnan ja asianmukaisen hoidon ja käytön lahjoja hän saa.

Vuodesta 1987, hyöty jää Euroopan suunnitelma Assist tarvitseville. Kuitenkin yhdistys on huolissaan poistaminen suunnitelma, joka johtuu uusimisen varojen ja pääsyä koskevia rajoituksia Euroopan maatalouden ruokaa ylijäämiä.

Ihmiset

Lahjoittajat

Useita luovuttajien:

 • Useimmat lahjoittaa rahaa ja ovat kaikenikäiset ja sosiaaliset olosuhteet, sekä yksilöiden ja instituutioiden.
 • Ne, jotka tarjoavat palveluja tai osallistua mielenosoituksiin laillisesti koolle.
 • Ne, jotka ostavat CD Les Enfoirés.
 • Ne, jotka tekevät lahjoituksia luontoissuorituksina, kuten kirjoja, vaatteita, ruokaa, hygieniatuotteita, jne.

Vapaaehtoiset

Koska ensimmäinen käynnistämää kampanjaa Restos du Cœur Coluche vuonna 1985, vapaaehtoiset olivat 5000; ovat nyt yli 40000, yli Ranskassa, jossa olennainen seikka yhteistä: uskollisuutta anteliaisuutta, kaukana politiikasta tai uskonnosta. Sinun koulutus tapahtuu asiaa yhdistys itse, joka sallii vapaaehtoisten hankkia kaikki tarvittavat taidot ja tekniikat saavuttaa tehtävänsä. Kaksi ammatillista kouluttajien ja kokenut vapaaehtoisille antaa seminaareja vapaaehtoista osastot

Taiteilijat

Coluche tiesi, että paras tapa auttaa toimintaa edelleen, oli hänen oma kuva ja että hänen ystävänsä. Talvella 1985 hänet kutsuttiin Enfoirés.

26 tammikuu 1986, Coluche esittelee ohjelman valtakunnallinen ketju, julkaistiin koko iltapäivän; poikkeuksellinen ruokalaji, joka tuo yhteen poliitikot eri osapuolten, esittäjät kaikkien televisio- ja radio taiteilijoita kaikki tyylilajit ja urheilijoita eri tieteenalojen.

Joka vuosi konsertin jälkeen Enfoirés yhdistää vapaaehtoisia edelleen, ja siitä on tullut suosittu mediatapahtuma. Joka kerta, toiminta yhdistys on liittyvä ja jossa he voivat kääntyä muistuttaa lahjoituksia. Enfoirés osoittavat tukensa yhdistyksen lahjoittaa etuja konsertteja ja levymyynti.

  0   0
Edellinen artikkeli Aleste
Seuraava artikkeli Ordal

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha