Nanclares de la Oca

Nanclares de la Oca, joka tunnetaan myös yksinkertaisesti Nanclares tai Nanclares de Oca, kaupunki maakunnassa Alava, Baskimaassa. Se asukasluku on 2278 asukasta. Se sijaitsee länsiosassa Plains Alavan, vuonna Cuadrilla de Añana. Se on pää kaupunki kunnan Iruña de Oca, myös koostuu Villodas, Ollávarre, Montevite Trespuentes ja ydin ja väkirikkain Añana.

Nanclares sijaitsee kymmenen kilometrin päässä Vitoria NI radial tie, matkalla Miranda de Ebro.

Sillä on useita teollisuuslaitoksia, jotka tarjoavat työtä suuri osa kaupunkia. On myös enemmän kuin karja ensisijainen maatalousalalla.

Se on myös louhoksia.

Historia

Ensimmäiset siirtokunnat ja Rooman ajoista

Ensimmäinen viittaus löytyy Nanclares on vanavedessä jos ilmenee, celtíbera kutsui ihmisiä kuin "Langrares". Tämä johtaa meidät uskomaan, että oli siirtokuntien jo roomalaisten aikaan, mahdollisesti koska nämä vuoret tarjoavat hyvät metsästys, niin vaikeaa kuin Badaya näki on paitsi suuri joki, jotka tarjoavat hyvät kalastusmahdollisuudet ja erinomaisia ​​laidun aikana ajoissa.

Kanssa Roman saapumista ja valtava muutos, joka johti kaikilla elämänalueilla Nanclares myös löysimme roomalaisia ​​raunioita. Voit jo tunnetaan Iruña-Veleia, toiset myös liittyi. Viimeaikaiset löydöt alueilla, joilla uudet talot rakennetaan on ilmestynyt edelleen roomalaisen majatalo. Niistä pysäkki ja kievari, jossa hevoset lepäsi tai muuttaa.

Keskiaika

Keskiajalla näyttää siltä, ​​että on olemassa useita yksityiskohtia, jotka tekevät uskovat oli Templar siirtokuntien alueella, joka tavoittaa Villafranca Montes de Oca. Ja näyttää siltä, ​​että Oca päätteitä liittyvät Templars. Mutta tämä on syöttää kielellisen diskurssin, joka ympäröi näitä kysymyksiä.

Kaupunki Nanclares de la Oca, sijaitsee maa Oca. Catalog Alava vuonna 934 kylien San Millán File I kirjataan nimellä alfoces Langrares jälkeen Billodas paikka. Vanhin asiakirja on sitoutuminen ja aseta oikeusjuttu tuomion edistänyt välillä Nanclares ja Ollávarre määräaikaisiin virstanpylväistä päivätty 23. marraskuuta 1393. On muitakin asiakirjoja sitoumusten kanssa La Puebla de Arganzón vuonna 1420 ja vuonna 1428. Vuonna Villodas kaikki nämä kirjoitukset paikannimen rekisteröity on Langares, Langrares tai Lancares, mainitaan paikka tai kylästä. Ensimmäinen asiakirja on siteerattu Villa on skripti, joka järjestää eri tilausten valtion välillä Nanclares ja Ollávarre 21 joulukuu 1523.

Otsikko Villa on jo yhteinen kuudennentoista vuosisadan. Näin ollen vaikuttaa siltä rekisteröity toisessa kompromissi Nanclares ja Ollávarre on 03 kesäkuu 1534 ja alussa kirjan tilit vuonna 1594. Nimi "NANCLARES" löytyy asiakirjan 21. joulukuuta 1523. nimi täynnä Nanclares de la Oca, on jo rekisteröity Toimitukset 1417 Juan II.

Villa, kuului herruuden Kreivi Orgaz, joka keräsi erilaiset verot keskuudessa naapureidensa ja vahvisti nimityksen valtion Attorney General Noble ja avustaja pormestari Llano valtiossa. Sen aurinko talossa hän oli infanzona Hurtado de Mendoza tai kreivien Orgaz. Fernan Hurtado de Mendoza perusti Hermitage-puhetaito palvelee Sisters kolmannen Order San Francisco.

Kunnes yhdeksästoista luvulla

Aikana Espanjan Vapaussodan oli suuri läsnäolo British joukkojen ja ympäri kaupunkia, etenkin taistelussa Vitoria. Sotilaat kuului neljäs ja Kevyt jako, komennossa Wellington, sekä British ratsuväki prikaatien Robert Hill, Grant, Ponsonby ja Portugalin D'Urban. Sen tehtävänä oli odotella Nanclares kunnes joukot Hill otti Altos de la Puebla, jotta he voivat ylittää Zadorra vaikeuksitta ja edestä hyökätä keskeltä keisarillisen asentoon.

Carlist sodat olivat myös osa niiden kehitystä kylässä, ja todisteet ovat kolme linnoja, että tänään jäävät ulkopuolelle Nanclares: Almoreta, Vayagüen ja El ENCINAL.

Tällä hetkellä se on pyhitetty kirkko Neitsyt Marian, romaanista kanssa puoliympyrän katos, jossa on ikkunoita kolme archivolts kanssa veistetty pääkaupungeissa; Portico kuusi kaaria käytetään kulttuurin sali ja alttaritauluja ovat barokki. Vaikka kunnes yhdeksännentoista vuosisadan se oli toisen kirkon omistettu St. Martin, joka katosi luopumista. Näiden lisäksi kirkot oli monia hermitages katosivat vuosien varrella.

Kuten tänään on apostolisen College San José HH. Mennaisian Christian Instruction, sijaitsee Esikaupunkien kaupungin, kohti Vitoria, oli kuuluisa kylpylä Bolen.

Virallisilla Yearbook 1882, julkaistiin vuonna 1883 seuraavaa:

Virallisilla Yearbook 1887, julkaistiin vuonna 1888 seuraavaa: hydrologiset Alue: Pyreneillä. tämän laitoksen, joka on suljettu on ostanut kuuluisan tohtori D. Pablo Fernández Izquierdo, joka on sitoutunut suuria teoksia, joka asettaa sinut edullisin ehdoin kauden ehkä ensi vuonna.

Tähän päivään mennessä

Viime vuosisadalla johtui siirtymisestä Espanjan sisällä, kaupunki koko kasvoi ja väestön, jolloin väestö kasvoi 600 asukasta vuonna 1900 yli 2000 tänään.

Espanjan sisällissodan, kaupunki rakennettiin keskitysleiri, jota käytettiin sodan ja sodanjälkeisen ja että monet republikaanien vankeja lukittu. Vuoden alussa eighties, tämä rakennus kunnostettiin ja avattiin vankila, nykyiseltä nimeltään Nanclares de Oca.

Nykyään se on rakentanut uuden vankilan, nimeltään Prison Álava / Araba, aluksi oli korvata vanhat kun ovat siirtyneet vankeja. Tämä uusi vankila sijaitsee vuoren juurella San Miguel, Montes de Vitoria. On vielä epäselvää tulevaisuus vanhan vankilassa. Mukaan pormestari Iruña de Oca, José Javier Martinez, ja toiset, se yrittää palata maahan kunnalle, mutta nyt entinen toimii edelleen vankilassa vastaanottajat kolmannen asteen.

Väestö

Politiikka

Kuten kaikki kaupungit kunnassa Iruña de Oca ja useimmat ihmiset Alavan, Nanclares on oma valtuusto ja siksi hallintoneuvosto vastaa liittyvistä asioista enemmän ihmisiä, koska ovat kadut tai järjestää juhlat. Tämä hallitus koostuu 11 kyläläiset, demokraattisesti valitun joka 4. vuosi luetteloja ja jonka puheenjohtajana on jäsen äänesti, joka on tällä hetkellä Distinguished Picon Fraile.

Kunta Iruña de Oca, joka sijaitsee Nanclares, vastaa enemmän yleisten asioiden ja infrastruktuuri, joukossa monia muita asioita lisäksi hallitsee Nanclares vuonna Montevite, Ollávarre, Trespuentes ja Villodas. Neuvosto koostuu 11 valtuutettujen ja kunnallisvaaleissa vuodesta 2011 vuoteen 2015 ja muodostuu seuraavasti:

 • Neljä valtuutettua sosialistisen puolueen Euskadi
 • 3 councilmen kansanpuolue
 • 2 valtuutettujen Baskimaan kansanpuoluetta
 • 1 kunnanvaltuutettu Independent Association Badaia koalitio - Electoral ryhmittely Veleia Oca
 • 1 kunnanvaltuutettu naapuruston yhdistyksen Iruña de Oca

Hän on valittu pormestari varten 2011-2015 lainsäätäjä sosialistisen José Javier Martinez Garcia.

Nähtävyydet

 • Herriko enparantza ydinkeskustassa, hallitsee "Fountain of 12 nokat" rakennettu vuonna 1901 ja vanhan pyykin. Se näkyy myös alueella pieni kivi silta, joka ylittää joen Torco ja josta talvikuukausina voi olla vesiputous.
 • Kolme linnat Nanclares: Kolme pientä tornia sijaitsee kaupungin liepeille rakennettu Elisabetin armeija oli valvonta-, viestintä ja puolustuksen Carlist Wars yhdeksännentoista vuosisadan. Kolme remontoidaan parhaillaan. Vayagüen: On vuorella on sama nimi, itäpuolella ja edessä tänään on vankilassa Nanclares. Sen 115 m2 ja 7,5 m korkea, se on suurin kolme tornia ja oli toiminta optisten lennätin. Almoreta: Sijaitsee eteläosassa kaupungin jälkeen rautatie. Se on pienin kolmesta ja sen 70 m2 ja oli toiminta optisten lennätin ja linnake. Tällä hetkellä se on kunnostettu ja valmis käytettäväksi suojaa. ENCINAL: se sijaitsee kukkulalla sama nimi, etelään Sierra de Badaya ja kaupungin pohjoispuolella. Se on 94m2 kerroksessa ja on valmis olemaan näyttelyhalli. Kolme tornia on suojattu lailla 16/1985 Espanjan suojelluista.
 • College of Mennaisian HH: tämä rakennus, sijaitsee Esikaupunkien kylän, käytettiin kylpylä yhdeksästoista luvulla, mutta laski laskuun ja suljettuna, kunnes Mennaisian Brothers osti sen ja muutti sen luostari ja nyt, liian yläasteella ja lukiossa.
 • Calero: Se on ainutlaatuinen torni yhdeksännentoista vuosisadan kalsinoinnin 15 metriä vuodesta 2011 osana yleistä inventaario kulttuuriperinnön baski teollisuuden muistomerkki luokka. Se on ainutlaatuinen, koska toisin kuin caleros veneet, joka toimi ajoittain ja tiettyyn käyttöön, Nanclares de la Oca oli jatkuvaa tyyppiä, koska niiden korkeus nousi kantavuus. Eli oli täynnä kivi ja kalkki kuin voisi ottaa alas pohjalle capas.En uusi hiilen otettiin käyttöön, kun taas kalkkikivi ulko portaat he nousivat. Tutkimukset osoittavat, että sisäinen lämpötila voi nousta 1000 astetta ja valmistusprosessin Creek ulottuvat noin viikossa. Näin tehokkuus paranee ja tuotannon kasvu. Se on parhaillaan remontoitu ja on integroitu ympäristön rakentaminen uuden neliön ja lukuisia puutarhoja.

Festivaalit ja perinteet

 • Carnival: vuoden vastaavalla viikolla vuosittain, karnevaaleja pidetään Nanclares. Perinne on, että lauantai on järjestetty paraati läpi Avenue, joka ylittää kylän jopa kunnan päätykolmio jossa puku kilpailu tanssia ja palkintoja paras hallussa. Tiistaina, niin sanottu "hautaaminen sardiini" samalla paraati lauantaina toistetaan sillä erotuksella, että paraati simuloi hautajaiset ja mitä johtaa paraati on väitetty sardiini tapahtuu jo Ulkopuolella kunnan päätykolmio palovammoja. Sen jälkeen, sisällä päätykolmio paahtoleipää ja kaakaota levitä.
 • Primavera koko touko- ja kesäkuun tapahtumia kulttuuritapahtumia kansanomaisesti kutsutaan "kulttuurilomasta", josta löydät ruokaa messut, leikkikentät, festivaaleja vietetään ...
 • San Juan: Päivän yönä 23-24 06 vuosittain kokko on organisoitu perinne yö San Juan.
 • Juhlia: Elokuun puolivälissä pidetään Nanclares de la Oca juhlat kunniaksi San Roque ja Neitsyt. Alusta lähtien lomien tapahtuu klo 1969 laskeutuminen noita, jossa mies pukeutunut perinteiseen Baskimaan lausua runon ja heittää karkkia esitellä kun liukua ylhäältä nanclarina kirkko. Samassa juhlat erilaisia ​​tapahtumia, kuten San Anton morcillada River, veneet markkinoilla tai piromusical Show on käynnistää raketteja musiikin tahdissa pidetään. Lisäksi messuilla ja tansseja joka yö kaupungin aukiolle ja txoznas sijaitsee avenue. Tärkein uskonnollinen tapahtuma vietetään päivä San Roque, kun työnantaja on pukeutunut bändi päärynät ja pappi siunaa heitä ja niitä, jotka haluavat tuoda seurakuntalaisten.
 • Joulu: Christmas kunnalle Iruña de Oca järjestää erilaisia ​​tapahtumia, jotka kulkevat perinteinen cavalcades Kings iltapäivällä 5. tammikuuta ja saapuminen Olentzero jouluaattona. Lisäksi on lukuisia tapahtumia, kuten teattereita ja tarinankertoja, San Silvestre kilpailu 31. joulukuuta uudenvuodenaattona tai cotillion kunnan päätykolmio.

Kuuluisia ihmisiä

 • Blas Domingo Lopez, poliitikko, pormestari Vitoria, kansanedustaja ja puolustaja Baskimaan peruskirjat.
 • Velho: Mies alentaminen torni kirkon aloittaa lomien elokuun puolivälissä.
 • Rita Oraa: Oliko jäsen Espanjan naisten lentopallojoukkue, joka osallistui olympialaisiin Barcelonan 1992. Näin vain Baskimaan lentopallon pelaaja, joka on tullut osallistua olympialaisiin. Saatiin Olympic tutkintotodistus niiden osallistumista Barcelonassa. Tällä hetkellä hän asuu Alcorcón.

Urheilu

 • Club Deportivo Nanclares: Soccer joukkue perustettiin vuonna 1960 työryhmien useisiin eri luokkiin. Ensimmäinen joukkue seuran puhuu alueellisissa Preferred Alava.
 • Eskegi ACR: Association Nanclares moottoripyöräilijöille.
 • S.C. Langraiz: Yhteiskunta Nanclares pyöräilijät.
 • Mountain Ryhmä Langraiz
 • Kulttuurinen Urheilu Metsästys ry Vallegrande "

Yhdistykset ja ryhmät

 • Naisten konsernin Lantartea "
 • Teatteriryhmä "Almoreta"
 • Coral Association "San Torcariz"
 • Association of Eläkeläiset, Eläkeläiset ja leskien "San Roque ja San Pedro"
 • Euskara Añanan Mingainean: kumppanuus kehitystä ja oppimista baskin Añana

Kunta Nanclares de la Oca

Kaupunki Nanclares de la Oca koostui kuntien Nanclares de la Oca, Montevite ja Ollávarre. Vuonna 1976 se fuusioitui naapurikunnassa Iruña, muodostuu kuntien Trespuentes ja Villodas. Kunta on muodostettu sulautumisen Iruña de Oca, jonka pääoma ja pääväestön keskus on neuvoston Nanclares de la Oca. Tämä aiheuttaa usein hämmennystä ja on yleisesti kutsutaan Nanclares de la Oca asettaa nykyisen kunnan Iruña de Oca, että on virheellinen.

Sukunimi

Hämmentävää on paikalla alkuperän Nanclares. Kaksi huvilaa ovat huomattava: Nanclares de Gamboa Nanclares de la Oca; Teidät on rekisteröity Espanjan alkuperää. Sukujuuret levisi Guipuzcoa ja Alava. Koska käsivarret linjan de Armas, on olemassa kaksi versiota. Toisaalta, Atienza antaa kilpi puu vert kulta kenttä ja hänen jalka kävely susi soopeli pohjustamiseen valkoinen karitsan suuhunsa. Garcia Garraffa antaa tämän toisen kuvaus: gules, kulta bändi, mahtipontinen johtaja lohikäärmeitä samasta metallista, ja mukana pää kultainen tähti kärki ja lilja kultaa, taivaansininen bordura erotettu kentän filee kultaa, kahdeksan saltiers tämän metallin.

  0   0
Edellinen artikkeli Net-TV
Seuraava artikkeli RCTV Mundo

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha