Liite: Väliaikainen biologis Alueellistaminen Australia

Osavuosikatsaus luonnonmaantieteellinen Alueellistaminen Australiassa on luonnonmaantieteellisellä alueellistaminen Australia kehittämä Australian hallituksen, Ympäristöministeriö, vesi, Heritage ja Arts. Se on kehitetty käytettäväksi työkaluna, esimerkiksi perustamalla National Reserve System.

Alueet ja osa-

Tämä on luettelo alueista ja seutukuntien alle IBRA version 6.1. Aluekoodi suluissa.

  • Australian Alpit
    • Australian Alpit
    • Victorian Alpeilla
  • Arnhem Coast
    • Arnhem Coast P1
    • Arnhem Coast P2
    • Arnhem Coast P3
    • Arnhem Coast Groote P4
    • Arnhem Coast P5 Wessels
  • Arnhem Plateau
    • Arnhem Plateau P1
    • Arnhem Plateau P2
  • Avon Wheatbelt
    • Avon Wheatbelt P1
    • Avon Wheatbelt P2
  • Brigalow Belt Pohjois
    • Townsville Plains
    • Telin River Hills
    • Cape River Hills
    • Beucazon Hills
    • Wyarra Hills
    • Pohjois Bowen Basin
    • Belyando Downs
    • Ylä Belyando Floodout
    • Anakie Inlier
    • Basalt Downs
    • Isaac - Comet Downs
    • Nebo - Connors Ranges
    • Etelä Drummond Basin
    • Marlborough Plains
  • Brigalow Belt Etelä
    • Claude River Downs
    • Woorabinda
    • Boomer Range
    • Mount Morgan Ranges
    • Callide Creek Downs
    • Arcadia
    • Dawson River Downs
    • Banana - Auburn vaihteluvälit
    • Buckland basalts
    • Carnarvon vaihteluvälit
    • Taroom Downs
    • Etelä Downs
    • Barakula
    • Dulacca Downs
    • Korkea Weribone
    • Tara Downs
    • Itä Darling Downs
    • Inglewood Sandstones
    • Moonie R. - Commoron Creek Floodout
    • Moonie - Barwon interfluve
    • Pohjois basalts
    • Pohjois Outwash
    • Pilliga Outwash
    • Pilliga
    • Liverpool Plains
    • Liverpool Range
    • Talbragar Valley
    • Narrandool
  • Ben Lomond
    • Ben Lomond
  • Broken Hill Complex
    • Barrier Range
    • Mootwingee Downs
    • Scopes Range
    • Barrier Range Outwash
  • Burt Plain
    • Burt Plain P1
    • Burt Plain P2
    • Burt Plain P3
    • Burt Plain P4
  • Keski Arnhem
    • Keski Arnhem P1
    • Keski Arnhem P2
  • Carnarvon
    • Cape Range
    • Wooramel
  • Kanava Maa
    • Toko Plains
    • Sturt Stony Desert
    • Goneaway Tablelands
    • Diamantina-Eyre
    • Cooper Plains
    • Coongie
    • Puhdas järvi
    • Noccundra Rinteet
    • Tibooburra Downs
    • Core vaihteluvälit
    • Bulloo
    • Bulloo Dunefields
    • Keski Masennus
  • Keski Kimberley
    • Helluntai
    • Hirvi
    • Mount Eliza
  • Central Coast Mackay
    • Whitsunday
    • Proserpine - Sarina Lowlands
    • Clarke - Connors Ranges
    • Byfield
    • Moninainen
    • Debella
  • Coolgardie
    • Mardabilla
    • Southern Cross
    • Itä Goldfields
  • Cobar peneplain
    • Boorindal Plains
    • Barnato Downs
    • Canbelego Downs
    • Nymagee
    • Lachlan Plains
  • Keski vaihteluvälit
    • Mann-Musgrave Block
    • Wataru
    • Everard Block
  • Cape Yorkin niemimaa
    • Coen - Yambo Inlier
    • Starke Coastal Lowlands
    • Cape York - Torres Strait
    • Jardine - Sandstones Pascoe
    • Sandstones Camp Battle
    • Laura Lowlands
    • Weipa Plateau
    •  Plain Holroyd
    • Coastal Plains
  • Daly Basin
    • Daly Basin
  • Coastal Darwin
    • Coastal Darwin
  • Desert Uplands
    • Prairie - Torrens puroja Alluvials
    • Alice tableland
    • Niemi-Campaspe Plains
    • Jericho
  • Dampierland
    • Fitzroy Kaukalon
    • Pindanland
  • Davenport Murchison alueet
    • Davenport Murchison Range P1
    • Davenport Murchison Range P2
    • Davenport Murchison Range P3
  • Darling Riverine Plains
    • Culgoa-Bokhara
    • Warrambool-Moonie
    • Castlereagh-Barwon
    • Macquarie-Bogan
    • Louth Plains
    • Wilcannia Plains
    • Menindee
    • Suuri Darling Pudas
    • Pooncarie-Darling
  • Uplands Einasleigh
    • Georgetown - Croydon
    • Kidston
    • Hodgkinson Basin
    • Broken River
    • Undara - Toomba basalts
    • Herberton - Wairuna
  • Esperance Plains
    • Fitzgerald
    • Hienostunut
  • Eyre Yorke Block
    • Etelä Yorke
    • St Vincent
    • Eyre Hills
    • Talia
    • Eyre Mallee
  • Finke
    • Finke P1
    • Finke P2
    • Tieyon, Finke P3
    • Pedirka
  • Flinders Lofty Block
    • Mount Lofty Ranges
    • Broughton
    • Spur Olary
    • Etelä Flinders
    • Pohjois Flinders
  • Flinders
    • Wilsons Promontory
    • Flinders
  • Gascoyne
    • Ashburton
    • Carnegie
    • Augustus
  • Gawler
    • Myall Plains
    • Gawler volcanics
    • Gawler Lakes
    • Arcoona Plateau
    • Kingoonya
  • Gibson Desert
    • Plain lateritic
    • Dune Field
  • Gulf Fall ja ylängöllä
    • McArthur - South Nicholson altaat
    • Fall ja Uplands Persianlahden P2
  • Geraldton Sandplains
    • Geraldton Hills
    • LESEUR sandplain
  • Suuri Sandy Desert
    • McLarty
    • Mackay
    • Suuri Sandy Desert P3
    • Suuri Sandy Desert P4
    • Suuri Sandy Desert P5
    • Suuri Sandy Desert P6
  • Gulf Coastal
    • Gulf Coastal P1
    • Gulf Coastal P2 Pellews
  • Gulf Plains
    • Karumba Plains
    • Armraynald Plains
    • Woondoola Plains
    • Mitchell - Gilbert Fanit
    • Claraville Plains
    • Holroyd Plain - Red Plateau
    • Doomadgee Plains
    • Lahjoittajat Plateau
    • Gilberton Plateau
    • Wellesley Islands
  • Great Victoria Desert
    • Shield
    • Keskeinen
    • Itä, Maralinga
    • Kintore
    • Tallaringa
    • Yellabinna
  • Hampton
    • Hampton
  • Jarrah Forest
    • Pohjois Jarrah Forest
    • Etelä Jarrah Forest
  • KANMANTOO
    • Kangaroo Island
    • Fleurieu
  • Kuningas
    • Kuningas
  • Pieni Sandy Desert
    • Rudall
    • Trainor
  • MacDonnell vaihteluvälit
    • MacDonnell Ranges P1
    • MacDonnell Ranges P2
    • MacDonnell Ranges P3
  • Mallee
    • Itä Mallee
    • Länsi Mallee
  • Murray Darling Masennus
    • Etelä Olary Plain, Murray Basin Sands
    • Murray Mallee
    • Murray Järvet ja Coorong
    • Lowan Mallee
    • Wimmera
    • Darling Masennus
  • Mitchell Grass Downs
    • Mitchell Grass Downs P1
    • Barkly tableland
    • Georgina Kalkkikivi
    • Lounais Downs
    • Kynuna Plateau
    • Pohjois Downs
    • Keski Downs
    • Metsäiset Etelä Downs
  • Mount Isa Inlier
    • Lounais tasankoja & amp; Floodouts
    • Thorntonia
    • Mount Isa Inlier
  • Mulga Lands
    • Balonne West Plains
    • Itä Mulga Plains
    • Nebine Plains, Block Range
    • North Eastern Plains
    • Warrego Plains
    • Langlo Plains
    • Cuttaburra-Paroo
    • West Warrego
    • Pohjois Uplands
    • West Bulloo
    • Urisino Sandplains
    • Warrego Sands
    • Kerribree Basin
    • White Cliffs Plateau
    • Ylivuoto Paroo
    • Paroo-Darling Sands
  • Murchison
    • Itä Murchison
    • Länsi Murchison
  • Nandewar
    • Nandewar, Pohjois Complex
    • Inverell basalts
    • Kaputar
    • Kuori
  • Naracoorte Coastal Plain
    • Bridgewater
    • Plain Glenelg
    • Lucindale
    • Tintinara
  • New England Tablelands
    • Bundarra Downs
    • Beardy River Hills
    • Walcha Plateau
    • Armidale Plateau
    • Wongwibinda Plateau
    • Deepwater Downs
    • Glenn Innes-Guyra basalts
    • Ebor basalts
    • Volcanics Moredun
    • Severn-joen volcanics
    • Koillis metsämaiden
    • Tenterfield Plateau
    • Yarrowyck-Kentucky Downs
    • Binghi Plateau
    • Stanthorpe Plateau
    • Itä Nandewars
    • Tingha Plateau
    • Yömyssy
    • Round Mountain, New South Wales
  • Kimberley Northern
    • Mitchell
    • Berkeley
  • NSW pohjoisrannikolla
    • Washpool
    • Kaihi
    • Dalmorton
    • Chaelundi
    • Yuraygir
    • Coffs Coast & amp; Luiska
    • Hastings Macleay
    • Carrai Plateau
    • Macleay Gorges
    • Ylä Manning
    • Comboyne Plateau
    • Mummel luiska
    • Barrington
    • Tomalla
    • Ellerston
    • Ylä Hunter
    • Manning Karuah
    • Rocky River Gorge
    • Guy Fawkes
  • NSW South Western Rinteet
    • Sisämaan Pohjois Rinteet, Upper Rinteet
    • Alemmille rinteille
  • Nullarbor
    • Pohjois bändi, Carlisle
    • Keski bändi, Nullarborin tasanko
    • Yalata
  • Ord Victoria Plain
    • Ord Ord Victoria Plains-P1
    • Etelä Kimberley Interzone
    • Victoria Plains Ord-P3
    • Victoria Plains Ord-P4
  • Pine Creek
    • Pine Creek
  • Pilbara
    • Chichester
    • Fortescue
    • Hamersley
    • Roebourne
  • Riverina
    • Lachlan
    • Murrumbidgee
    • Murray Fanit
    • Victorian Riverina
    • Robinvale Plains
    • Murray Scroll Belt
  • Sydney Basin
    • Kerrabee
    • Metsästäjä
    • Capertee
    • Wollemi
    • Yengo
    • Wyong
    • Pittwater
    • Cumberland
    • Burragorang
    • Sydney Cataract
    • Moss Vale
    • Illawarra
    • Ettrema
    • Jervis
  • Kaakkois Coastal Plain
    • Plain Australiassa
    • Otway Plain
    • Plain Warrnambool
  • Kaakkois kulmassa
    • East Gippsland Lowlands
    • Kaakkois Coastal vaihteluvälit
    • Bateman
    • Highlands - Kaukoitä
  • Kaakkois Highlands
    • Highlands - Etelä Fall
    • Highlands - Pohjois Fall
    • Otway Ranges
    • Strzelecki vaihteluvälit
    • Kaakkois Highlands
    • Murrumbateman
    • Bungonia
    • Kanangra
    • Crookwell
    • Oberon
    • Bathurst
    • Oranssi
    • Hill End
    • Bondo
    • Kybeyan - Gourock
    • Monaro
  • Kaakkois Queensland
    • Burnett - Curtis Hills ja vaihteluvälit
    • Moreton Basin
    • Kaakkois Hills ja vaihteluvälit, Murwillumbah
    • Coastal Etelä Lowlands
    • Brisbane - Barambah volcanics
    • Etelä Burnett
    • Estä Gympie
    • Burnett - Curtis Coastal Lowlands
    • Suuri Sandy
    • Richmond - Tweed, Scenic Rim
    • Woodenbong
    • Clarence Sandstones
    • Clarence Lowlands
  • Simpson Strzelecki Dunefields
    • Simpson-Strzelecki Dunefields P1
    • Simpsonin aavikko
    • Dieri
    • Warriner
    • Strzelecki Desert, Länsi Dunefields
  • Kivinen Plains
    • Läpiajoja, Stony Plains
    • Oodnadatta
    • Murnpeowie
    • Peake-Dennison Inlier
    • Macumba
  • Sturt Plateau
    • Sturt Plateau P1
    • Sturt Plateau P2
    • Sturt Plateau P3
  • Joutsen Coastal Plain
    • Dandarragan Plateau
    • Perth
  • Tanami
    • Tanami P1
    • Tanami P2
    • Tanami P3
  • Tasmanian ylänkö
    • Ylänkö
  • Tiwi Cobourg
    • Tiwi-Cobourg P1
    • Tiwi-Cobourg P2
  • Pohjois Tasmanian Midlands
    • Pohjois-Midlands
  • Tasmanian Pohjois Rinteet
    • Pohjois Rinteet
  • Tasmanian Kaakkois
    • Kaakkois
  • Etelä Tasmanian vaihteluvälit
    • Etelä vaihteluvälit
  • Tasmanian West
    • Länsi
  • Victoria Bonaparte
    • Victoria Bonaparte P1
    • Victoria Bonaparte P2
    • Victoria Bonaparte P3
  • Victorian Midlands
    • Goldfields
    • Keski Victorian Uplands
    • Suur Grampians
    • Dundas Tablelands
  • Victorian Volcanic Plain
    • Victorian Volcanic Plain
    • Mount Gambier
  • Muurahaispesä
    • Muurahaispesä
  • Tropiikki
    • Herbert
    • Tully
    • Innisfail
    • Atherton
    • Paluma - Seaview
    • Kirrama - Hinchinbrook
    • Bellenden Ker - Lamb
    • Macalister
    • Daintree - Bloomfield
  • Yalgoo
    • Edel
    • Tallering

Katso myös

  • Ekoalueet Australiassa
  • Integroitu meren ja rannikkoalueiden alueellistaminen Australia
  0   0
Edellinen artikkeli CTIC Foundation
Seuraava artikkeli Lama guanicoe

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha