Juan Antonio Pizzi

Juan Antonio Pizzi on entinen pelaaja ja valmentaja, joka nyt johtaa Club León Meksikossa.

Sen ajan suurin jalkapallo menestys tapahtui 90-luvun puolivälissä, kun hän voitti Pichichi Trophy CD Tenerife ja valittiin pelata Euro 1996 ja 1998 World Cup kanssa Espanjan jalkapallomaajoukkue

Rotu

Hänen alkunsa Rosario Central

Syntynyt kaupungin Santa Fe ja La Salle hän osallistui koulu jotka osallistuivat Santa Fe Football League. Kun suuri hän koe liittyä Estudiantes mutta ei jäädä klubi. On jo kutsuttu Juancho. Myöhemmin hänet valittiin pohjassa Rosario Central ja muutti Rosario, jossa hän alkoi opiskella lääketiedettä. Klo 18, ollessa Neljäs divisioona, hän syöksyi ottelun maalivahti Roberto Bonano ja kärsi vahinkoa munuainen. Hän oli leikkaus ja poistetaan vaurioitunut urut. Aluksi hän ei jatkaa uransa urheilija mutta joukkue lääkäri saa hänet pelaamaan, joten hän teki koko uransa pelaaja vain yksi munuainen.

Hän debytoi Primera Division 08 kesäkuu 1988 20-vuotiaana Pre-Libertadores pudotuspelien 0-0 piirtää vastaan ​​River Plate. Ensimmäisessä pelissä hän oli vaihdettava, koska se osui Nelson Gutiérrez poskiluun, joka jätti hänet tajuttomana. Hänen ensimmäisen maalin merkitty myös joen 11. joulukuuta kyseisen vuoden 3-2 tappion Monumental. Yli osapuolet hän ansaitsi hänen paikkansa käynnistin: hän pelasi 26 pelejä ja sijoitettiin yhteensä 12 maalia. Keski kausi oli keskimäärin ja valmis kolmastoista, joten hän tulee osallistua pudotuspeleissä Reclasificatoria. On Juan pelasi kaksi peliä vastaan ​​Newell n Old Boys ja sijoitettiin tavoite.

Vuonna 1989/1990 mestarijoukkuetta hän sijoittui neljänneksi ja Pizzi pelataan 31 pelejä pisteytys 15 maalia. Pre-Libertadores pudotuspeleissä että vuonna hän soitti 2 tulosta vastaan ​​Independiente ja teki 2 maalia.

Hänen toimikautensa Meksikossa

Kiitos niiden esityksiä Rosario Central 1990-1991 kaudella hän lähti pelaamaan Deportivo Toluca Meksikossa. Yhteensä hän pelasi 28 pelejä runkosarjan pisteytys 12 maalia ja oli 2 maalia Meksikossa Cupin vuonna. Tästä huolimatta hänen joukkue ei saada pudotuspeleissä ja kauden jälkeen myytiin Eurooppaan.

Ensimmäinen vaihe Euroopassa

Puolivälissä 1991 hän jatkoi pelata CD Tenerife. Turnaus ei ollut kovin hyvä tietokoneen, koska ne päättynyt kolmastoista. Hänen ensimmäinen kausi Espanjan saarella Juan teki 15 maalia 34 liigan peleissä. Vuoden 1992/93 liiga toisti saman suorituskyvyn kuin edellisvuonna, hän pelasi 34 pelejä ja teki 15 maalia. Kuitenkin Tenerife teki parempi turnaus kuin viime kaudella ja sijoittui viidenneksi 44 pistettä joka saa hänet saada UEFA Cupin 1993-1994.

Vuonna 1993/94 kaudella hän allekirjoitettiin Valencia CF Hänen ensimmäisen maalin teki aikana preseason peli vastaan ​​Levante Trofeo Ciudad de Valencia. Vuoden liigan että vuonna hän soitti 19 pelit ja teki 4 maalia. Ensimmäinen tehtiin viidentenä päivänä ennen Lleida tie 1-1, toinen teki vuonna päivätty 6 vastaan ​​Rayo Vallecano. Hänen kolmas maalinsa teki viikolla 14 vastaan ​​Albacete, ja hänen viimeinen maalin paita Valencian ehkä parhaiten muistetaan että 3000. Valencia CF Primera Division Espanjassa, oli päivämäärä 18 piirtää Real Valladolid. Joukkue sijoittui seitsemänneksi liigassa, mutta John ei voinut olla hyvä suorituskyky kuin hän kärsi vammoja, että ei antanut jatkuvuutta. Kaikkiaan hän pelasi 21 virallisia otteluita ja teki 4 maalia kauden aikana.

Pizzi Seuraavalla kaudella palasi Tenerife. Joukkue teki säännöllisesti turnauksen ja sijoittui puolivälissä pöytä, mutta John palasi tehdä hyvä kausi pisteytys 15 maalia 32 liigan otteluissa.

1995/96 oli vihkiminen John koska hän voitti otsikko paras maalintekijä liigassa pisteytys 31 maalia 41 pelejä pelattu. Hänen tiiminsä onnistui saada UEFA Cupin viimeistely viides ja Juan tuli paras maalintekijä historiassa Teneriffan 76 pistettä.

Hänen toimikautensa Barcelona

Seuraavalla kaudella, 1996-1997 allekirjoitettiin FC Barcelona. Katalonian seuran ainoa hän pelasi kaksi vuotta, mutta arvostusta fanien voitti. Hänen ensimmäinen kausi hän teki viidennen maalin FC Barcelona vuosineljänneksen lopullinen Copa del Rey, Camp Nou vastaan ​​Atletico Madrid. Osapuoli, joka rikkoisi 0-3 hyväksi Madrid, joka viimeisteli jäljittämisestä ja FC Barcelona voittaa 5-4. Kun Pizzi teki voittomaalin muutama minuutti jäljellä, tuli kuuluisan lauseen radio toimittaja Joaquim Maria Puyal, hän toisti itsepintaisesti "Pizzi, sos macanudo". Sittemmin Barcelonan fanit aina nimeltään "Macanudo" Pizzi argentiinalainen hyökkääjä.

FC Barcelona, ​​Pizzi voitti Copa del Rey 96/97, Cup-voittajien cup ja Supercopa Espanjan saman kauden. Vuonna 97/98 kaudella hän voitti suurimman otsikko uransa voittamalla Espanjan liigan, hän palasi voittaa Copa del Rey, ja sen toinen eurooppalainen palkinto, UEFA Super Cup.

Kaikkiaan hän pelasi 72 pelejä ja teki 18 maalia varten Catalans.

Paluu Argentiina

MM-kisojen jälkeen 1998 John palasi Argentiina jälkeen 8 vuotta pelata River Plate. Sen kulun miljonääri klubi ei odotetusti, vain hän pelasi 17 pelejä paikallisia turnauksia ja 18 ottelua, joissa 5 maalia kansainvälistä kupit. River oli voittanut monta nimikettä aikana vuosikymmenen, mutta tällä kaudella kärsinyt siirtymävaiheeseen ja ei saanut mitään otsikko, viimeistely 1999 Clausura toiseksi.

Käynnistettäessä 1999/2000 kauden Juan palasi seuran jossa hän aloitti uransa ammattimaisena. Avajaisissa 1999 Keski taisteli jokaisen sentin otsikko joen kunnes viimeinen, mutta sijoittui toiseksi, yhden pisteen takana mestari. Juan pelataan 18 pelejä ja teki 12 maalia paikallisen mestaruuden. Lisäksi kaksi peliä pelataan vastaan ​​Deportes Concepcion vuonna CONMEBOL Cupissa 1999 ja sijoitettiin tavoite.

Vuoden Clausura 2000 Pizzi pelataan 10 peliä ja teki 6 maalia. Keski rinnakkain kiistää Libertadores Cupin, joka putosi toisella kierroksella Corinthians, ja Pizzi pelataan 6 sarjaa ja teki 5 maalia.

Lyhyt työjakso Portugalissa

2000 jälkipuoliskolla John vietti Portugalissa pelissä Porto, mutta vahinkoa hänen oikea polvi ei salli hänen on paljon jatkuvuutta ja teki vain 3 maalia 11 liigan otteluissa. Hän pelasi myös ottelu Champions League 3 Eurooppa-liiga ja Cup ottelu Portugalissa, jossa hän sijoitettiin tavoite. Vuoden lopussa hän palasi Argentiinaan.

Viimeinen vaihe Keski

Keski Pizzi jälleen vuoden 2001 alussa, kanssa kelmi asetetun hän pelasi 2001 Copa Libertadores, jossa ne eliminoitu välierissä Cruz Azul. Juan oli tärkeä toimija kuppi, pelannut 10 peliä ja teki 7 maalia. Yksi mieleenpainuva peli on palannut puolivälieriin vastaan ​​Amerikassa Cali ensimmäisellä osuudella Rosario oli voittanut 1-0, mutta toinen peli oli menettää 3-0 ja 89 minuuttia . Viime 3 minuutissa Pizzi teki kaksi maalia, jonka ansiosta Keski mene seuraamuksia ja siirtyä vaiheessa.

Paikallisille mestaruutta Pizzi pelataan 10 pelejä Clausura 2001 ja 18 pelejä Apertura turnaukseen.

Kaikkiaan läpi Keski sijoitettiin 72 maalia 137 peleissä.

Eläkkeelle pelaajana

31 joulukuu 2001 Juan Antonio Pizzi esitettiin Villarreal soitin loukkaantunut Martin Palermo. Hän pelasi 13 peliä ja pelataan yksi liigan ottelu Copa del Rey, mikä olisi hänen viimeinen kausi ammattilaisena jalkapalloa.

Teknikko

Eläkkeellä jalkapallo kerran asettui Barcelonassa, kaupunki jolla sinusta tuntuu hyvin tunnistettu. Alkuvuosina hän omistautui kanssa pelaajien Ricardo Schlieper oli Euroopassa ja houkutella uusia kykyjä. Hän teki erityisen kurssi tulee tekninen johtaja ja Josep Guardiola, Luis Enrique, mm.

Alussa se valmentaja

Tammikuussa 2005 hän debytoi päävalmentajana johtaa Colon de Santa Fe rinnalla entinen Perun pelaaja José "Chemo" Del Solar. Kokemus kesti muutamia pelejä Huonosta joukkue: puskee ja menetti 3 otteluissa.

Huhtikuussa 2006 hänet palkattiin valmentajana seuran Universidad San Martin, jossa hän pelasi säännöllinen keikka, lisäksi ohjata Copa Sudamericana 2006. Hänen joukkue sijoittui viidenneksi Apertura kanssa 33 pistettä ja sijoittui jälleen viidenneksi kanssa 34 pistettä Clausura turnaus. Puute 3 päivämäärät huipentua Perun Championship, hänen pitäisi jättää seuran.

Kesäkuussa 2006, Juan Antonio Pizzi nimitettiin kunniajäsen Peña Blaugrana Lima, virallinen kannattajat Club FC Barcelona kaupungissa Lima.

Rosario Central vuonna 2007 kutsutaan presidentinvaaleihin, joka juoksi rinnalla Juan Alberto Joaquín olettaa virkaan. Kuitenkin Mystic Canalla pyydysluokkaan päättämässä Horacio Usandizaga, valittiin klubin jäsenille.

Ensimmäinen otsikko valmentajana

Vuoden 2009 puolivälissä hänestä tuli valmentaja Santiago Aamu ensimmäinen jaosto Chilen, joka saavutti ennennäkemättömän semifinaalin Clausura 2009 turnauksen.

9. heinäkuuta 2010 virallisesti vahvistettu uusi valmentaja katolinen yliopisto, esitellään seuraavana päivänä. Kun erinomainen kampanja, jossa hän voitti 15 20 osapuolten, jotka johtivat, 5. joulukuuta samana vuonna voitti turnauksen otsikko kiinnitämme mestari Bicentennial. Seuraavana vuonna hän ohjasi Chilen joukkue Libertadores Cupin jossa hän teki hyvää osallistujamäärää päästä puolivälieriin, UC esimerkiksi ei ole nähty sitten 1997, eliminoitu Peñarol Uruguay.

Vuonna 2011 turnauksessa Aperura saavutti finaalipaikan, häviten yliopisto Chilen yhteensä 4: 3, vaikka se voitti ensimmäisen ottelun 2: 0, ja lopulta joutumasta rematch 1: 4.

Paluu Argentiina valmentajana

Kesäkuussa samana vuonna hänestä tuli valmentaja Rosario Central kohtaamaan toisen divisioonan Argentiinan jalkapallo etsimään edistäminen. Hänen joukkue sijoittui turnauksessa neljänneksi, takana River Plate Quilmes ja Instituto joten sain paikan edistämisellä kaksi peliä vastaan ​​San Martin de San Juan. Tähän mennessä 35 hän oli ensimmäinen paikka, jossa on kaksi pistettä, mutta viime kaksitoista pistettä vain yksi niin me kaikki sai hänen ajajia. Ensimmäinen ottelu pelattiin edistäminen torstai 28 kesäkuu 2012 vuonna Gigante de Arroyito stadionin ja päättyi 0-0, kun taas toinen ottelu, pelataan 1. heinäkuuta 2012 stadionilla San Martin de San Juan, myös päättyi 0-0, ja esti Rosario Central nousta huipulle lennon, ja pakotti hänet jäämään toinen vuosi Primera B Nacional. Vaikka aluksi mahdollisuus jatkaa valmentajana toisen kauden käsiteltiin, puheenjohtaja toimielimen päättänyt olla jatkamatta.

11 lokakuu 2012 ilmoitti, että se oli uusi valmentaja San Lorenzo de Almagro, kun Ricardo Caruso Lombardi sai potkut. Hänen uusi joukkue sijoittui 2012 turnauksessa Ensimmäinen jättäen hyvä kuva ja lisätä sen suorituskykyä huomattavasti. Seuraavana vuonna, kun preseason sisällä paisa, joissa useat ystävällinen kupit ovat lograro, tekee erittäin hyvä kampanja 2013 Final turnaus, Leikkaa 32 pistettä, saavuttaa neljänneksi ja klubi varmasti siirtymässä pois menneisyyden paikkoja taulukon keskiarvoja. Toinen vuosipuolisko 2013 alkoi nostaa uusia tavoitteita ottaen huomioon kolme kilpailujen joukkue Boedo edessäpäin: Argentiina Copa, Copa Sudamericana ja Initial Tournament. Hän oli finalisti kansankielellä juoman ja jännittävän turnauksen sulkeminen lopuksi 15 joulukuu 2013 onnistuu olemaan mestari alkuperäisen turnauksen että joukkue. Hän erosi teknistä suuntaa San Lorenzon muutaman päivän saavuttaneet tavoitteen, saatuaan tarjouksen Espanja.

Ensimmäinen eurooppalainen kokemus

26 joulukuu 2013, Valencia Football Club vahvisti Espanjan liiga Pizzi heidän uusi valmentaja loppuun kauden ja vuoden urheilu manageri Roberto Fabian Ayala Rufete ja pääasialliset kannattajat hänen allekirjoittamisesta. Pizzi täytyi purkaa hänen sopimuksensa San Lorenzo ryhtyä hänen ensimmäinen Euroopan valmennus kokemus.

Tiimin kanssa yhdestoista asennossa, joukkue parempia tuloksia ja asenne. Hän koukussa kahden peräkkäisen voittoja vastaan ​​Barcelona ja vastaan ​​Betis, joka johti che fanit pettää kanssa mahdollisuus päästä Euroopan tarkkuudella, joka saavutti seitsemäs. Mutta lopulta se ole osoittanut Valencia asetettu mitään Euroopan kilpailun, viimeistely liigan 8. sijalle.

Hän näytti parhaat puolensa Europa League joukkue, jossa hän voitti eepos comebackin vuosineljänneksen lopullinen vastaan ​​FC Basel, falling voitti 3-0 ensimmäisellä osuudella ja nousevat 5-0 jatkoajalla klo Mestalla. Eräänä iltana edes muista kaikkia valencianistas. Se putosi semifinaalissa Sevilla sovittamalla tavoite viime hetkellä, kun melkein läpi halutun lopullisen pidettiin.

Vaikka se ei ole Euroopan tavoitteiden Valencia, presidentti Amadeo Salvo, urheilu johtaja Rufete, ja paljon faneja luottaa häneen ensi kaudella, mutta tulevan omistajan klubi oli toinen teknikko mielessä teidän hanke Valencian klubi, joten 02 heinäkuu 2014 seura ilmoitti lopettaminen Pizzi kuin kiittää teknistä työtä.

Seikkailu Meksikossa

Kuukauden jälkeen hänen äkillinen lähtö Valencia, 03 joulukuu 2014 tulee virallinen rekrytointi Meksikon puolella Club León Torneo Clausura 2015, korvaa Gustavo Matosas.

Espanjan valinta

Ei on kutsuttu Argentiinan jalkapallomaajoukkue, hän päätti kansallistaa Espanjan Pizzi ja pelata kyseisessä maassa. Debyyttinsä Espanjan valinta oli 30 marraskuu 1994 vastaan ​​Suomi, jossa hänen joukkue voitti 2 0 20 syyskuu 1995 Madridin kaupunki pelaajan ystävyysottelun vastaan ​​hänen kotimaassaan, Argentiina, ja Hän teki yksi tavoitteista joukkueensa voittoon eurooppalaisten 2-1. Hän on ainoa pelaaja syntynyt Argentiinassa jotka maalin maajoukkueessa. Hänet valittiin yhdeksi pelaajat World Cup Ranskassa vuonna 1998 ja häntä ottelussa Paraguay Stade Geoffroy-Guichard. Pizzi se korvattiin 53 minuuttia Fernando Morientes; Ottelu päättyi 0-0.

Hän osallistui yhteensä 22 kansainvälisissä otteluissa Espanjan ja teki 8 maalia. Hänen jäähyväiset aiemmin sanottiin ottelussa Paraguay maailmancupissa.

Osakkeet EM

Osakkeet kisoissa

Risti

Koska pelaaja

Kuten valmentaja

Tilasto

  • Ei ennakkomyynti pelejä ja ystävyysotteluita sisältyvät.

Tilastotiedote

Kuten valmentaja

Saavutukset

Koska pelaaja

SM

Kansainvälinen Cupit

Yksittäiset eroja

Kuten valmentaja

SM

  0   0
Edellinen artikkeli Anis
Seuraava artikkeli Paintball

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha