Friedrich Panzinger

Friedrich Panzinger. Se oli SS ja poliisi natsi-Saksan toisen maailmansodan aikana.

Panzinger liittyi natsien kanssa ennätysmäärä 1.017.341 ja SS numero 322118. 29 kesäkuu 1940, tapahtuu työskennellä poliisin Special Services Sofia, Bulgaria. Elokuussa vuonna 1940 kulunut olettaa sihteeri Amt VA osa Gestapon, jossa hän teki työtään taistelevat kommunismin Saksassa 4. syyskuuta 1943 kun hän antaa uudelleen komentajana Einsatzgruppen, kunnes 6 toukokuu 1944, kun se osoitetaan päämaja Sicherheitsdienst ja Gestapon Ukrainan.

Heinäkuussa 1944 hyökkäyksen jälkeen eversti Claus von Stauffenberg, hänet nimitettiin Chief päämajassa Gestapon vastata suoraan SS Gruppenführer Heinrich Müller. Nimitettiin V jakson, tai Kripo koska syyskuu 1944 loppuun asti sodan. Se oli suuri yhteistyökumppani Heinrich Müller, johtaja Gestapon.

Sodan jälkeen luovutettiin venäläisiä, jotka pitivät häntä sotarikollinen vapautuu vuonna 1955. Vuonna 1959, hän oli syytetty rikoksista ihmisyyttä vastaan ​​tehdyistä rikoksista holokaustin aikana Venäjällä. Hän kuoli sydänkohtaukseen kun otetaan sairaalaan.

Kampanjat

  • 14.10.1944 Oberst der Polizei
  • 24.9.1943 SS-oberführer
  • 05.7.1943 SS-Standartenführeriksi
  • 01.1.1941 SS-obersturmbannführer
  • 11.9.1939 SS-Sturmbannführeriksi
  • 20.4.1939 SS-Hauptsturmführer

Koristeet

  • 08.05.1944 EKII
  • 30/01/1942 War ansioristi toisen luokan
  • 01.12.1942 War ansioristi toisen luokan kanssa Swords
  • 30/01/1943 War ansioristi First Class
  • 24.11.1944 Saksan Silver Cross
  0   0
Edellinen artikkeli Alejandra Barrales
Seuraava artikkeli Gnetum africanum

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha