Abanto ja Ciervana

Abanto ja Zierbena on kunta Baskimaan, Espanja. Kuuluminen maakunnan Vizcaya tuomiopiirissä Bilbaon. Kuitenkin, historiallisesta näkökulmasta, sekä Abanto Abanto de Yuso ja Suso kunnes 1805 olivat osa Neljä neuvostojen Somorrostro Valleyn alueella Las Encartaciones.

Linda pohjoiseen Ciervana, Koillis kanssa Santurce itäpuolella Ortuella, etelään ja länteen Galdames kanssa Musques. Se asukasluku on 9609 asukasta. Vuonna 1994 Ciervana oli oma kunta päässä vanhastakaupungista Abanto ja Zierbena, 1 päivästä tammikuuta 1995, Kuitenkin kaupunki alettiin kutsua Abanto ei siksi kunta nimeltä Abanto, maakunnassa Zaragoza.

Pääkaupunki kunnan sijaitsee naapurustossa Gallarta. Vertauskuvallinen kaupunki hyödyntämiseen rautamalmin, joiden suonet olivat jo "palvottu" Plinius. On avoinna maatiloille vuodesta 1993, jolloin Agruminsa malmin louhinta lakkasi. Tämä väestö muutti sijainti vuoksi etenemistä miinat sen vanhasta sijainnista. Kaupungissa on suuri näytteitä sen kaivos ohi.

Muita suurten asutuskeskusten kunnassa ovat Sanfuentes ja kilpa.

Lähiöissä

Mukaan INE, kunta Abanto ja Ciervana koostuu seuraavista kaupungeista:

  • Abanto Suso
    • Abanto: 59 asukasta.
    • El Campillo: 32 asukasta.
    • Gallarta: 5107 asukasta.
    • Balastera: 68 asukasta.
    • Florida: 9 asukasta.
    • Kalkkikivi: 44 asukasta.
    • Picon: 21 asukasta.
    • Santa Juliana: 146 asukasta.
    • Triano: 52 asukasta.
  • Abanto de Yuso.
    • Cotorrio: 154 asukasta.
    • Ura: 1814 asukasta.
    • Tuomioistuimet: 7 asukasta.
    • Yksitoista: 3 asukasta
    • Kastanja Olabarrieta: 55 asukasta.
    • Murrieta: 51 asukasta.
    • Pucheta: 269 asukasta.
    • San Pedro: 46 asukasta.
    • Sanfuentes: 1675 asukasta.

Historia

Ennen säätämistä lain 1841 Yhdistyneiden neuvostojen esillä kunta Abanto ja Ciervana osa Somorrostro Valley, yksi 10 "tasavallat", jossa alueella Las Encartaciones jaettu. Valley of Somorrostro on jaettu seitsemään neuvostoja. Kun neuvosto laki annettiin Somorrostro neuvostot perustettu riippumaton kunnissa. Kolme niistä; Ciervana San Roman de Santa Juliana ja San Pedro de Abanto Abanto muodostettiin yhteinen neuvosto, joka tuli tunnetuksi nimellä Abanto. Muutama vuosikymmen myöhemmin kaupungin virallisesti muuttanut nimensä ja Census 1887 mukana ensimmäistä kertaa nykyinen nimi Abanto ja Zierbena.

Nykyinen kunta kuitenkin koostuu vain kaksi kolmesta entisen neuvostojen, kuten Ciervana perustettiin 1. tammikuuta 1995 itsenäinen kunta, pois muusta kunnan. Kuitenkin päätettiin pitää nimeä Abanto ja Ciervana, vaikka se koostuu tällä hetkellä pelkästään Abanto osa sitä, koska on toinen kaupunki nimeltään Abanto.

Municipal Shield

Määritteet edustavat sinetti kunnan Abanto ja kaksi sutta Ciervana kahdeksan terien tai saltiers ympäri kuuluvat vaakuna House of Herrat. Condes de Ayala, ja vietiin tiiviste historiallista muistia ihmisiä koska Fernando de Abanto, veljenpoika näistä Laskee perustettiin vuonna 1600 kaksi kaksi vanhaa seurakuntien San Pedro ja Santa Juliana ja siten oli alkuperäinen perustaja kaupungin. Viisi Blue Mountains, Minehead, reikä, huippu, lapio ja kuorma esiintyvät alareunassa tiiviste tarkoittaa kaivosteollisuuden, vaurauden lähde kylän ja alkuperä sen suurta kehitystä väestön ja kunnallisveron .

Pormestarit, valittu tai nimetty, vuodesta 1842

  • Tammikuu 1842 - tammikuu 1843 Andrés José de San Martin
  • Tammikuu 1843 - heinäkuu 1843 Alisal Emeterio
  • Heinäkuu 1843 - maaliskuu 1844 Benigno Ruiz de Murga
  • Maaliskuu 1844 - 01.1.1846 José María de Arechabaleta
  • 01.01.1846 - 03.01.1847 Juan Francisco Merro
  • 01.03.1847 - 1.1.1850 Miguel de Escuza
  • 01.01.1850 - 01.1.1854 Pablo de los Heros
  • 01.01.1854 - 10.2.1854 Francisco Robledo
  • 10.02.1854 - 03.12.1857 Jose Gonzalez ja El Cerro
  • 12.03.1857 - 01.01.1859 Cosme de Allende
  • 1.1.1859 - 01.1.1861 Miguel de Escuza
  • 1.1.1861 - 01.1.1865 Jose Aranguren
  • 01.1.1865 - 01.1.1867 Ruperto Lejarza
  • 1.1.1867 - 1.1.1869 Manuel de Garay ja Laza
  • 01.01.1869 - maaliskuu 1872 Agapito on Sasia
  • Maaliskuu 1872 - syyskuu 1873 Antonio Hurtado
  • Syyskuu 1873 - tammikuu 1874 Yarto Agustin
  • Tammikuu 1874 - 1.01.1875 Antonio de Escuza
  • 01.01.1875 - 01.01.1876 Maximino de Uriarte
  • 1.1.1876 - 03.07.1876 Manuel Chave
  • 7.3.1876 - 11.04.1876 Juan Angel de Allende
  • 04.11.1876 - 1.4.1877 José Antonio Escuza
  • 04.01.1877 - 07.01.1879 Mamerto Bermeosolo
  • 7.1.1879 - 07.01.1881 Juan Angel de Allende
  • 1.7.1881 - 01.07.1885 Mariano Olabarria
  • 7.1.1885 - 1.1.1890 Calisto Lopez Saez
  • 01.01.1890 - 07.01.1891 Eugenio Solano
  • 7.1.1891 - 01.01.1894 Augustine Iza Rementería
  • 01.1.1894 - lokakuu 1900 Calisto Lopez Saez
  • 11.03.1900 - 01.01.1904 Augustine Iza Rementería
  • 1.1.1904 - 01.01.1906 Agustín Garmendia
  • 1.1.1906 - 01.01.1910 Bernardo Ruiz Elizondo
  • 1.1.1910 - tammikuu 1912 Egusquizaga Alejo Bilbao
  • Tammikuu 1912 - tammikuu 1914 Manuel Asla
  • Tammikuu 1914 - 1.01.1916 José Salcedo Zubaran
  • 01.01.1916 - 01.01.1918 Luis Sanjinés
  • 01.1.1918 - 1.1.1920 Fabriciano Torróntegui
  • 01.01.1920 - 10.01.1923 Antonio Pujana Meave
  • 01.10.1923 - 26/03/1924 Dionisio Ureta Balparda
  • 03.26.1924 - 03.12.1930 Tomas Quintana Martin
  • 03.12.1930 - 31/01/1931 Dionisio Ureta Balparda
  • 31.1.1931 - 15.4.1931 Francisco Uribe Urioste
  • 04.15.1931 - 28.04.1931 Nemesio Merodio Ramos
  • 28/04/1931 - 14/11/1934 Antonio Pujana Meave
  • 11.14.1934 - 23.02.1936 José Colón Laza
  • 23.02.1936 - 07.02.1937 Antonio Pujana Meave
  • 02.07.1937 - 02.09.1938 Luis Sanjiés Renovales
  • 2.9.1938 - 03.05.1952 José Colón Laza
  • 03.05.1952 - 29/08/1955 Eugenio Mendicote Mardones
  • 29/08/1955 - 05/12/1959 Juan Ramón Sánchez-Serrano Mugica
  • 12.5.1959 - 26/08/1964 Francisco Garaygordobil Barrutia
  • 08.26.1964 - 14.12.1969 Tomas Alonso Garcia
  • 12.14.1969 - 09.10.1974 José Antonio Romero Onaindia
  • 10.09.1974 - 04.19.1979 Andrés Luis Garcia Merodio
  • 19.04.1979 - 23/05/1983 Francisco Puerto Balmisa
  • 23/05/1983 - heinäkuu 1987 Luis Maria Lopez Vallejo
  • Heinäkuu 1987 - 15/06/1991 Francisco Puerto Balmisa
  • 15/06/1991 - 1995 Luis Maria Lopez Vallejo
  • 1995 - 2003 Juan Jose Mezcorta Puertollano
  • 2003 - 2013 Manuel Tejada Lanbarri
  • 2013 - vastaava Maite Etxebarria Azpiolea

Politiikka

Kuusi poliittisten puolueiden kiistää viime kunnallisvaaleissa vuonna 2011. koostumus kaupungin oli seuraava:

Näillä tulokset julistettiin pormestari johtaja luettelon EAJ-PNV, selvästi ylittää este ehdottomalla enemmistöllä, voitettuaan kahdeksan valtuutettua, verrattuna 5 joka sai summa oppositiopuolueiden. Ottelu:

- EAJ-PNV: Tulee kadulla eniten ääniä, yli 55% äänistä. Lisää yli 170 ääntä enemmän kuin edellisenä tapaaminen. Jos kuitenkin esiintyy perinteisen kansallismielisen vasenta tekee menetät kunnanvaltuutettu, 9-8.

- BILDU: Get 230 ääntä enemmän kuin ne, jotka saivat nationalistinen jätetään merkki EAE-ANV ja EA erikseen edellä lainaus. He käyvät joilla on vain yksi valtuutettu olla kaksi, ja menevät pakko olla 3rd 2nd.

- PSE-EE: Suffer jyrkimmän syksyllä kaupungin. Menettää 340 ääntä, kunnanvaltuutettu tien menee 3-2 sallitaan, menee voimasta toinen, olemaan kolmas.

- EB-B: Tässä kunnassa EB-B päättää myötävaikuttaisivat koalitio kaksi riippumatonta ryhmää kunnassa. Koalitio menettää yli 270 ääntä verrattuna saavutettujen tulosten summa EB-B ja riippumattomien edellisessä vaalipäivä. Silti ja kaikki, myötävaikuttaisivat koalitio ja yhdistää jaettu äänestyksessä, saada edustusta kaupunginvaltuusto, mistä ei tarvitse saada yksi kunnanvaltuutettu.

- PP: kärsii kasvua 50 ääntä, mutta riittämätön saavuttaa edustuksen kaupunginvaltuusto, koska tuskin ylitti 3,6% äänestysprosentti.

- PSyV: Sosiaalinen Party ja Baskimaan esitetään jaettu PSE-EE alueella vasemmalla rannalla Biskajan, esiintyy vain useissa kunnissa vasemmalla rannalla. Hanki vain 30 ääntä, ei edes nousta 1% yhtiön äänestys ei siis ole edustettuina neuvostossa.

Väestötiede

Ciervana itsenäistyi vuonna 1996.

Viestintä

Valtatie

  •  : Cantabrian moottoritietä.
  • N-634: Irun - Santiago de Compostela

Bussi

Bizkaibus

  • A2336 Musques - UPV
  • A3323 Portugalete - Galdames
  • A3333 Santurce - Gallarta lauantai ja vapaapäiviä jopa La Arboleda.
  • A3334 Santurce - Valmaseda
  • A3335 Sestao - Musques
  • A3336 Bilbao - Musques
  • A3338 Musques - Baracaldo - Las Arenas
  • A3340 Musques - Abanto ja Ciervana - Bilbao

Muut linjat

  • A3718 Gallarta - Vitoria
  • VAC-220 Bilbao - Castro Urdiales

Rautatie

RENFE Bilbao

  •  Bilbao-Abando - Musques: Gallarta asemat ja Pucheta

Mielenkiintoiset

Pidetyissä vaaleissa 27 toukokuu 2007 esitettiin ehdokkaaksi kunnanvaltuutettu PSE ehdokas Miss Vizcaya, myös ehdokas Miss Euskadi, Azucena Ordoñez.

Gallarta osallistui keltainen tietokone TVE televisio-ohjelmassa Grand Prix, esittämä Ramon Garcia ja menetetty.

Julkkikset

  • Isaac Puente, lääketieteen ja teoreettinen anarkisti
  • Dolores Ibárruri, "La Pasionaria" johtaja ja johtaja Espanjan kommunistinen puolue.
  • Manuel Sarabia: Jalkapalloilija, valmentaja ja urheilu kommentaattori.
  • Asier del Horno: Jalkapallo.
  0   0
Edellinen artikkeli Anisocoria
Seuraava artikkeli Mansikka

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha